Pssst! Pričam ti priču

Višegodišnji projekt „Pssst! Pričam ti priču“, mamijenjen je učenicima i njihovim roditeljima. Kriterij za uključivanje je dobrovoljnost i motiviranost. Cilj projekta je pripovijedanje i skupljanje legendi, očuvanje dijalektalnog govora, učenju multikulturalnosti s učenicima, koji su iz drugih krajeva naše domovine. Provodi se u suradnji s kustosicom Etnografskog muzeja Istre, dr. sc. Ivonom Orlić.Tijekom protekle godine učenici su pričali legende koje su čuli od svojih baka, djedova, roditelja. Nakon toga iste su ilustrirali.

Ove smo godine išli na terensku nastavu. Cilj je bio posjetiti Pazin, naučiti legende o nastanku jame, životu divova, upoznati najočuvaniji kaštel u Istri, prošetati dolinom mlinova. Sve smo to doživjeli pod vodstvom Radenka Slokovića direktora turističke zajednice Pazin.

Posjetili smo i Pićan, kao izuzetno zanimljiv gradić, njegove sakralne objekte te arhitekturu starogradske jezgre.Tu su nas ugostili učenici PŠ Pićan. Upoznali s legendama svoga mjesta, zajedno smo otplesali tradicijske plesove. Glavni razlog dolaska je Centar za nematerijalnu kulturu Istre gdje smo se upoznali s način očuvanja nematerijalne baštine. Imali smo priliku posjetiti i izložbu „ČEŠLJARSTVO-od roga boškarina do češlja i frizure“

Posjetom Gračišća zaokružili smo našu terensku nastavu. Rad nastavljamo i u narednoj školskoj godini.

Terenska nastava - Pssst! Pričam ti priču...

20.10.2017. 08:30
20. listopada - Svjetski dan jabuka
Tradiciju održavanja Dana jabuka 20. listopada započela je godine 1990. u Londonu organizacija Common Ground (Zajednička tla), s ciljem promicanja njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i drugdje u svijetu prihvatile brojne škole i udruge promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

18.10.2017. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

21.09.2017. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.