Projekt OzBILJNO je započeo još prošle školske godine i imao je za cilj:

motivirati učenike za boravak u prirodi
upoznati učenike s osnovnim i najčešćim ljekovitim biljem u njihovoj okolici te njegovim utjecajem na zdravlje
podučiti učenike samostalnom sušenju i pohranjivanju bilja, uporabi te osnovnim receptima
izradu herbarija, ukrasnih jastučića, knjižice s receptima (učiteljice nižih razreda)

Projekt je imao 3 faze do sada:

A /X. (listopad) Miriše kruh, dunja i smokva, opija mošt i sunce, radost jeseni

B/XII. (prosinac-Miruju zemlja i ruke, Božić daruje početak

C/II. (veljača)Vrijeme sjetve, rasta i ljubavi

I ostaje još jedna:

D/V. (svibanj)Od žitnog do Jadranskog mora raste kaloper, smilje,

kadulja i mažurana, maslačak i kopriva, čuvarkuća i lavanda, žetva briše znoj raskošnoj kolijevci zemlje.

U sklopu projekta učenici su posjetili park ljekovitog bilja Histria Aromatica pored Bala. Također nas je posjetio gospodin Emir Komić, vrsni poznavatelj ljekovitog i jestivog bilja, s kojim su učenici išli u mali šumski obilazak i naučili koje se biljke i kako mogu koristiti u prehrani. Učenici su tijekom cijele godine izlazili u prirodu i brali bilje za čajeve koje su potom sušili i spremali. Također su u skromni školski vrt posadili ljekovito bilje koje je izraslo u raskošne grmove.

Tijekom cijelog projekta učenici su se  izražavali likovno i riječju na temu bilja, plodova i darova zemlje. U tjednu prije Božića imali smo i čajanku na kojoj su učenici degustirali ljekovite čajeve od ubranog bilja te sudjelovali u priči Tete Zime kroz koju su pokazali koliko su do sada naučili. U svibnju će se u školi organizirati kviz „NajozBiljnije“ za učenike nižih razreda, a koji će osmisliti učenici viših razreda, na kojem će još jednom imati priliku pokazati koliko znaju o ljekovitom bilju svoga kraja. Učenici viših razreda su također osmislili malu knjižicu u kojoj su ukratko objasnili na hrvatskom i engleskom jeziku 8 biljaka koje često rastu uz nama blisku Parenzanu. Knjižica će biti dar škole svim šetačima-sudionicima utrke „Parenzana“ koja se održava u rujnu. Učenici 7.r. osmislit će i kratki film koji će zaključiti naš projekt.

OzBiljno

ZAVRŠEN DRUGI DIO PROJEKTA OZ-BILJNO

U četvrtak 17. prosinca u PŠ Vižinada završena je druga etapa projekta OZ- BILJNO i to čajankom nižih razreda. Učenike su posjetili Teta Zima  i snjegović Roko te je Teta Zima djeci ispričala priču o svojim šumskim prijateljima koji su bolovali od raznih bolesti i dolazili kod nje po pripravke ljekovitog bilja - čajeve. Zatim je Teta Zima ponudila četiri vrste  čaja djeci koja su trebala prepoznati glavni sastojak. Pogostili su se i ukusnim keksićima od kojih su neki bili i domaći. S nestrpljenjem očekujemo treću etapu,  nastavak projekta OZ-BILJNO .

Novinarska skupina PŠ Vižinada

Učenici nižih razreda sudjelovali su u različitim praktičnim ostvarenjima. Naučili su  kako biljem ekološki ukrasiti poklon  paketiće, ali  su naučili i kako sakupljati i sušiti ubranobilje, s naglaskom na pripremanje čaja. Uspoređivali su kupljene vrste čajeva s onima koji su sami pripremili. Svaki je od nižih razreda imao zadatak detaljno proučiti dogovoreno bilje – koprivu, melisu, glog, kamilicu, mentu, kadulju, sljez. Izradili su mirišljave zvjezdice punjene lavandom koje krase ulazni hol škole, složili su božićne aranžmane isključivo biljem te izrađivali božićne čestitke s biljnim motivima u tehnici dekupaža. Učiteljica u mirovini, gospođa Žarka Ferenac, priključila se projektu i  vodila radionicu dekupaža.Članovi folklorne skupine oslikali su platnene vrećice biljnim temama te izrađivali mirišljave lutkice od lavande koje će prodavati na Božićnom štandu škole.

Učenici viših razreda sakupljali su  i opisivali život ljekovitoga bilja, njegove pripravke, primjenu te pripremili prigodne prezentacije na određenu temu bilja koje su izlagali u nižim razredima.Učenici su literarnim radovima uz određene etape  osmislili tekstove okosnice projekta. Sedmi razred uključio se u sklopu nastave biologije izradom herbarija.

11.07.2017. 10:22
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

21.06.2017. 08:31
21. lipnja - Svjetski dan glazbe
U mnogim zemljama svijeta, 21. lipnja obilježava se kao Svjetski dan glazbe, odnosno Fete de la Musique. Toga dana glazbenici amateri, ali i profesionalci, besplatno nastupaju na javnim gradskim površinama podsjećajući na važnost glazbe u svakodnevnome životu.

21.06.2017. 08:17
21. lipnja - Prvi dan ljeta
Ljeto je jedno od četiri godišnja doba i najtoplije je od njih. Na sjevernoj polutki traje otprilike od 20. lipnja do 23. rujna. Na južnoj polutki traje od oko 20. prosinca do oko 21. ožujka. Po konvenciji ljeto na sjevernoj Zemljinoj polutki traje dio lipnja, cijeli srpanj, kolovoz i dio rujna, a na južnoj Zemljinoj polutki dio prosinca, cijeli siječanj, veljača i dio ožujka.