Drevna istarska stabla

U projektu su sudjelovali učenici od 1. do 4. razreda OŠ Višnjan. Pomogli su im roditelji, djedovi i bake. Zajedno smo ostvarili projekt kojemu je glavni cilj upoznavanje s drevnim istarskim stablima murvom i ladonjom i istražiti njihovu nutritivnu i društvenu vrijednost u prošlosti.

U projekt nas je predavanjem i prezentacijom o murvi i ladonji uveo dr.sc. Pavlo Ružić, predstavnik Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču.

Na predavanju smo saznali mnoštvo informacija koje su nam uvelike pomogle u nastavku našeg rada na projektu.

Projekt smo podijelili na dva dijela.

Najprije smo istraživali o murvi:

- na internetu smo pronašli i skupili materijale za plakate

- crtali, slikali raznim tehnikama

- napravili mobil - grane murve kod kažuna na stepeništu

- izradili etikete za staklenke džema od murve

- pekli kolače s marmeladom od murve povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Drugi dio projekta vezan je za ladonju.

Zanimala nas je kao mjesto okupljanja, razgovora, igre, pa smo:

- roditelje, djedove i bake pitali kako su oni provodili slobodno vrijeme, koje su igre igrali

- zapisali ih

- a onda neke od njih igrali kao što su: igra na javetu, pika pakanje, skakati  priko konopa, pljočkanje, zujalica

- usput učimo zavičajni dijalekt

Projekt je završen 13. svibnja 2016. rezimeom sveukupnog dvogodišnjeg rada i aktivnosti učenika. Prezentaciju su vodile Hana i Enđi, a Nina i Emili dočarale su nam čakavsko narječje čitajući pjesme i brojalice te su provele i sat učenja višnjanskog dijalekta.

Završna prezentacija projekta

21.06.2017. 08:31
21. lipnja - Svjetski dan glazbe
U mnogim zemljama svijeta, 21. lipnja obilježava se kao Svjetski dan glazbe, odnosno Fete de la Musique. Toga dana glazbenici amateri, ali i profesionalci, besplatno nastupaju na javnim gradskim površinama podsjećajući na važnost glazbe u svakodnevnome životu.

21.06.2017. 08:17
21. lipnja - Prvi dan ljeta
Ljeto je jedno od četiri godišnja doba i najtoplije je od njih. Na sjevernoj polutki traje otprilike od 20. lipnja do 23. rujna. Na južnoj polutki traje od oko 20. prosinca do oko 21. ožujka. Po konvenciji ljeto na sjevernoj Zemljinoj polutki traje dio lipnja, cijeli srpanj, kolovoz i dio rujna, a na južnoj Zemljinoj polutki dio prosinca, cijeli siječanj, veljača i dio ožujka.

16.06.2017. 08:38
17. lipnja – Svjetski dan suzbijanja dezertifikacije
Svake godine, 17. lipnja obilježava se Svjetski dan suzbijanja dezertifikacije. Taj dan Ujedinjeni narodi posvećuju senzibiliziranju javnosti o dezertifikaciji, degradaciji zemljišta i suši.