Drevna istarska stabla

U projektu su sudjelovali učenici od 1. do 4. razreda OŠ Višnjan. Pomogli su im roditelji, djedovi i bake. Zajedno smo ostvarili projekt kojemu je glavni cilj upoznavanje s drevnim istarskim stablima murvom i ladonjom i istražiti njihovu nutritivnu i društvenu vrijednost u prošlosti.

U projekt nas je predavanjem i prezentacijom o murvi i ladonji uveo dr.sc. Pavlo Ružić, predstavnik Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču.

Na predavanju smo saznali mnoštvo informacija koje su nam uvelike pomogle u nastavku našeg rada na projektu.

Projekt smo podijelili na dva dijela.

Najprije smo istraživali o murvi:

- na internetu smo pronašli i skupili materijale za plakate

- crtali, slikali raznim tehnikama

- napravili mobil - grane murve kod kažuna na stepeništu

- izradili etikete za staklenke džema od murve

- pekli kolače s marmeladom od murve povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Drugi dio projekta vezan je za ladonju.

Zanimala nas je kao mjesto okupljanja, razgovora, igre, pa smo:

- roditelje, djedove i bake pitali kako su oni provodili slobodno vrijeme, koje su igre igrali

- zapisali ih

- a onda neke od njih igrali kao što su: igra na javetu, pika pakanje, skakati  priko konopa, pljočkanje, zujalica

- usput učimo zavičajni dijalekt

Projekt je završen 13. svibnja 2016. rezimeom sveukupnog dvogodišnjeg rada i aktivnosti učenika. Prezentaciju su vodile Hana i Enđi, a Nina i Emili dočarale su nam čakavsko narječje čitajući pjesme i brojalice te su provele i sat učenja višnjanskog dijalekta.

Završna prezentacija projekta

20.10.2017. 08:30
20. listopada - Svjetski dan jabuka
Tradiciju održavanja Dana jabuka 20. listopada započela je godine 1990. u Londonu organizacija Common Ground (Zajednička tla), s ciljem promicanja njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i drugdje u svijetu prihvatile brojne škole i udruge promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

18.10.2017. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

21.09.2017. 08:51
21. rujna - Međunarodni dan mira
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira. Rezolucijom UN-a iz 2001. godine 21. rujna određen je danom nenasilja i prekida neprijateljstava na globalnoj razini. Međunarodni dan mira utemeljila je Opća skupština UN još 1981. u cilju obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama, namijenivši za njegovo obilježavanje treći utorak u rujnu.