Drevna istarska stabla

U projektu su sudjelovali učenici od 1. do 4. razreda OŠ Višnjan. Pomogli su im roditelji, djedovi i bake. Zajedno smo ostvarili projekt kojemu je glavni cilj upoznavanje s drevnim istarskim stablima murvom i ladonjom i istražiti njihovu nutritivnu i društvenu vrijednost u prošlosti.

U projekt nas je predavanjem i prezentacijom o murvi i ladonji uveo dr.sc. Pavlo Ružić, predstavnik Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču.

Na predavanju smo saznali mnoštvo informacija koje su nam uvelike pomogle u nastavku našeg rada na projektu.

Projekt smo podijelili na dva dijela.

Najprije smo istraživali o murvi:

- na internetu smo pronašli i skupili materijale za plakate

- crtali, slikali raznim tehnikama

- napravili mobil - grane murve kod kažuna na stepeništu

- izradili etikete za staklenke džema od murve

- pekli kolače s marmeladom od murve povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Drugi dio projekta vezan je za ladonju.

Zanimala nas je kao mjesto okupljanja, razgovora, igre, pa smo:

- roditelje, djedove i bake pitali kako su oni provodili slobodno vrijeme, koje su igre igrali

- zapisali ih

- a onda neke od njih igrali kao što su: igra na javetu, pika pakanje, skakati  priko konopa, pljočkanje, zujalica

- usput učimo zavičajni dijalekt

Projekt je završen 13. svibnja 2016. rezimeom sveukupnog dvogodišnjeg rada i aktivnosti učenika. Prezentaciju su vodile Hana i Enđi, a Nina i Emili dočarale su nam čakavsko narječje čitajući pjesme i brojalice te su provele i sat učenja višnjanskog dijalekta.

Završna prezentacija projekta

11.08.2017. 14:24
12. kolovoza - Međunarodni dan mladih
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1999. godine donijela rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih te se on kontinuirano obilježava svake godine 12. kolovoza. Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina.

04.08.2017. 08:10
4. kolovoza - Dan prijateljstva
Godine 1935. Kongres Sjedinjenih Američkih Država posvetio je jedan dan u godini prijateljima i prijateljstvu, i taj je dan proglašen Nacionalnim danom prijateljstva, i od tada se svake godine, prve nedjelje u mjesecu kolovozu, slavi Dan prijateljstva.

28.07.2017. 08:09
28. srpnja - Svjetski dan borbe protiv hepatitisa
Hepatitis je bolest koja ubija gotovo kao i AIDS s oko 1,4 milijuna smrti na godinu, objavila je u Ženevi Svjetska zdravstvena organizacija WHO u povodu Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa koji se obilježava 28. srpnja.