Zeleni Jože i lokve Vižinade

U ponedjeljak, 23. listopada, učenici četvrtog, petog i šestoga razreda PŠ Vižinada posjetili su lokvu u blizini sela Markovići, u sklopu školskog Erasmus projekta „Zeleni Jože“ i u organizaciji Zajednice Talijana i Javne ustanove Natura Histrica te njihovog projekta Lokve Vižinade – jučer, danas, sutra.

Djelatnici Nature Histrice, gospođe Svjetlana Lupret Obradović, gospodin Dino Babić i gospodin Mladen Perčić održali su prezentaciju o važnosti lokava za bioraznolikost našeg kraja kao i o njihovoj tradicijskoj vrijednosti. Također su nam ukazali na razloge propadanja lokava te napomenuli da je čovjek glavni uzrok ugroženosti lokava. Poučili su nas kako možemo pomoći u očuvanju lokava. Uslijedio je kratki kviz na kojem su naši učenici pokazali da su mnogo toga upamtili.
Nakon polusatne šetnje stigli smo do lokve u pratnji djelatnika Općine, gospodine Dorijana Armana. Na samoj lokvi učenici su imali priliku poslušati starije stanovnike sela Markovići, gospodina Emiliana Markovića i gospođu Anitu Legović koji su našim učenicima ispričali što je za njih značila ta lokva te kako su je u djetinjstvu i mladosti koristili za napajanje stoke. Rekli su nam da je lokva duboka čak 3 metra i da je presušila samo sušne 2012. godine. Danas služi kao pojilište za divlje životinje te je stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Učenici su imali priliku posebno proučiti od biljaka hrast cer, vodenu leću i rogoz, a od životinja vretence, dvije vrste leptira te ribice i žabe. Čak su i sami lovili kukce mrežicom i proučavali ih. Podijeljeni u grupe, brzo su i znalački izvršili svoj zadatak ispunjavanja informativnog listića o lokvi koju proučavaju. Zahvaljujući gospodinu Armanu, gospođi Nedi Šainčić Pilato i gospođi Klaudiji Bartolić Sirotić, učenici i učitelji imali su okrijepu, vodu i lagane zalogaje kojima su se nagradili nakon ovog edukativnog jutra.

objavio: Nataša Velenik   datum: 25. 10. 2023.

GALERIA TIA-2026