Osnovna škola Jože Šurana želi vam ugodnu dobrodošlicu na stranicu škole.

Djeca - prijatelji bijelog štapa

U našoj školi proveden je projekt “ Djeca prijatelji bijelog štapa”. U sve tri škole, naša gošća, gospođa Danijela Stoković koja je i sama slijepa osoba, održala je radionice na temu svakodnevnog života slijepih i slabovidnih osoba. Učenicima je ukratko opisala svoj život, kada i kako je oslijepila, objasnila im kako izgleda svakodnevica slijepih osoba te ih upoznala s pomagalima kojima se služi (bijeli štap, sat, budilica, mobitel, toplomjer, pisaći stroj za slijepe osobe, Braillovo pismo).

Poseban naglasak stavljen je na važnost igre i zabave, pa je bilo zanimljivo vidjeti kako su učenici pokušali, samo taktilno, odigrati domino, briškulu ili čovječe ne ljuti se, igre posebno izrađene za slijepe i slabovidne osobe.

Gospođa Danijela je odgovorila na brojna pitanja. Učenike je posebno zanimalo kako slijepe osobe obavljaju svakodnevne aktivnosti ( kuhanje, češljanje, odlazak na posao, plažu, praćenje TV-a, prelaženje preko ceste…), na koje poteškoće nailaze, tko im pomaže i sl. Vrijedne i poučne informacije dobili su o tome kako pomoći slijepoj osobi, na koji način se slijepa osoba vodi u prostoru i na ulici, te na što trebaju pripaziti kako bi njihova pomoć bila što učinkovitija. Posebno važna i snažna poruka učenicima bila je molba da se nikada, a ma baš nikada ne rugaju invalidnoj osobi.Kako se prisjetila naša gošća, i sama je mnogo propatila jer je na vlastitoj koži, kao dijete, doživjela da joj se učenici rugaju i ismijavaju je,a ta se bol pamti.

Mnogobrojna pitanja od strane učenika, visoka motiviranost za učenje o slijepim osobama, najbolji su pokazatelj vrijednosti ovakvih programa i aktivnosti koje su u potpunosti usmjerene na senzibiliziranje učenika za socijalno osjetljive teme kojima ih potičemo da i sami postanu odgovorni članovi društva koji će, već sada, u školskoj dobi, promicati poboljšanje  sveukupnog života osoba s invaliditetom. Pa krenimo svi zajedno iskustvom i znanjem do jednakosti.

objavio: Sanja Zović Kukurin Nataša Velenik   datum: 28. 9. 2016.

11.07.2017. 10:22
11. srpnja - Svjetski dan stanovništva
Svjetski dan stanovništva slavi se svake godine 11. srpnja, s ciljem podizanja svijesti o globalnim pitanjima stanovništva. Ujedinjeni narodi proglasili su 11. srpnja 1989. godine Svjetskim danom stanovništva (dan kad je ukupna svjetska populacija dosegla razinu od pet milijardi ljudi) kako bi se ukazalo na hitnost i važnost populacijskih pitanja u kontekstu općih razvojnih planova i programa te na potrebu pronalaženja rješenja na ta pitanja.

21.06.2017. 08:31
21. lipnja - Svjetski dan glazbe
U mnogim zemljama svijeta, 21. lipnja obilježava se kao Svjetski dan glazbe, odnosno Fete de la Musique. Toga dana glazbenici amateri, ali i profesionalci, besplatno nastupaju na javnim gradskim površinama podsjećajući na važnost glazbe u svakodnevnome životu.

21.06.2017. 08:17
21. lipnja - Prvi dan ljeta
Ljeto je jedno od četiri godišnja doba i najtoplije je od njih. Na sjevernoj polutki traje otprilike od 20. lipnja do 23. rujna. Na južnoj polutki traje od oko 20. prosinca do oko 21. ožujka. Po konvenciji ljeto na sjevernoj Zemljinoj polutki traje dio lipnja, cijeli srpanj, kolovoz i dio rujna, a na južnoj Zemljinoj polutki dio prosinca, cijeli siječanj, veljača i dio ožujka.