Ususret proljeću

Rad oplemenjuje čovjeka, posebno rad u prirodi. Tu smo misao često imali priliku čuti od svojih roditelja ili starijih predaka, i većina nas bi se s njome mogla složiti. Kako bi tu mudrost prenijeli i našim učenicima i krenuli tako ususret proljeću, a prostor naše škole učinili još ljepšim i ugodnijim, pokrenuli smo radnu akciju uređenja školskog okoliša.

Rado su se uključili svi učenici, učitelji kao i ravnatelj škole te su tako, nakon sadržajnog nastavnog dana u kojem su prva tri sata nastave održali učenici u sklopu projekta „Miševi i mačke naglavačke“, odlučili provesti nekoliko sati na svježem zraku sa zajedničkim zadatkom da urede školsko dvorište. Učenici su mlađih razreda uz svoje učiteljice, čistili travnjak, dok su stariji učenici prionuli zahtjevnom, ali i zabavnom zadatku izrade dvaju kamenjara koji će školsko dvorište učiniti ljepšim, življim i šarenijim prostorom za boravak i igru. Svi su učenici, u skladu sa svojom dobi i vlastitim sklonostima, doprinijeli radu pa su tako neki okopavali i pripremali tlo za sadnju, drugi su pak, uz upute i pomoć učiteljice biologije koja im je usput tumačila vrte sadnica i usmjeravala ih u radu govoreći kako da bilje rasporede, sadili sadnice lavande, timjana, ružmarina, kadulje, borovice... Neki su se bavili ukrašavanjem te su tražili kamenje i slagali ga oko kamenjara kako bi dojam bio potpun. Sadnice su školi donirali „Usluga Poreč“ i obrt „Bonsai“ iz Vižinade, a djelatnici komunalnih poduzeća općina Višnjana i Kaštelira pomogli su i ubrzali radove svojim poljoprivrednim strojevima.

Trud se zaista isplatio. U  tih nekoliko sati složnog rada učinjeno je mnogo za školsko dvorište koje je zasjalo proljetnim sjajem, a učenici su pokazali kako u dobrom društvu, uz malo suradnje i motivacije, svaki zadatak postaje lagan i izvediv.

objavio: Nataša Plačko   datum: 23. 3. 2015.

GALERIA TIA-2026