Djeca - prijatelji bijelog štapa

U našoj školi proveden je projekt “ Djeca prijatelji bijelog štapa”. U sve tri škole, naša gošća, gospođa Danijela Stoković koja je i sama slijepa osoba, održala je radionice na temu svakodnevnog života slijepih i slabovidnih osoba. Učenicima je ukratko opisala svoj život, kada i kako je oslijepila, objasnila im kako izgleda svakodnevica slijepih osoba te ih upoznala s pomagalima kojima se služi (bijeli štap, sat, budilica, mobitel, toplomjer, pisaći stroj za slijepe osobe, Braillovo pismo).

Poseban naglasak stavljen je na važnost igre i zabave, pa je bilo zanimljivo vidjeti kako su učenici pokušali, samo taktilno, odigrati domino, briškulu ili čovječe ne ljuti se, igre posebno izrađene za slijepe i slabovidne osobe.

Gospođa Danijela je odgovorila na brojna pitanja. Učenike je posebno zanimalo kako slijepe osobe obavljaju svakodnevne aktivnosti ( kuhanje, češljanje, odlazak na posao, plažu, praćenje TV-a, prelaženje preko ceste…), na koje poteškoće nailaze, tko im pomaže i sl. Vrijedne i poučne informacije dobili su o tome kako pomoći slijepoj osobi, na koji način se slijepa osoba vodi u prostoru i na ulici, te na što trebaju pripaziti kako bi njihova pomoć bila što učinkovitija. Posebno važna i snažna poruka učenicima bila je molba da se nikada, a ma baš nikada ne rugaju invalidnoj osobi.Kako se prisjetila naša gošća, i sama je mnogo propatila jer je na vlastitoj koži, kao dijete, doživjela da joj se učenici rugaju i ismijavaju je,a ta se bol pamti.

Mnogobrojna pitanja od strane učenika, visoka motiviranost za učenje o slijepim osobama, najbolji su pokazatelj vrijednosti ovakvih programa i aktivnosti koje su u potpunosti usmjerene na senzibiliziranje učenika za socijalno osjetljive teme kojima ih potičemo da i sami postanu odgovorni članovi društva koji će, već sada, u školskoj dobi, promicati poboljšanje  sveukupnog života osoba s invaliditetom. Pa krenimo svi zajedno iskustvom i znanjem do jednakosti.

objavio: Sanja Zović Kukurin Nataša Velenik   datum: 28. 9. 2016.

11.08.2017. 14:24
12. kolovoza - Međunarodni dan mladih
Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1999. godine donijela rezoluciju o proglašenju Međunarodnog dana mladih te se on kontinuirano obilježava svake godine 12. kolovoza. Mladi su društvena skupina koju u Republici Hrvatskoj, prema Nacionalnom programu djelovanja za mlade, čine svi građani Republike Hrvatske u dobi od 15 do 29 godina.

04.08.2017. 08:10
4. kolovoza - Dan prijateljstva
Godine 1935. Kongres Sjedinjenih Američkih Država posvetio je jedan dan u godini prijateljima i prijateljstvu, i taj je dan proglašen Nacionalnim danom prijateljstva, i od tada se svake godine, prve nedjelje u mjesecu kolovozu, slavi Dan prijateljstva.

28.07.2017. 08:09
28. srpnja - Svjetski dan borbe protiv hepatitisa
Hepatitis je bolest koja ubija gotovo kao i AIDS s oko 1,4 milijuna smrti na godinu, objavila je u Ženevi Svjetska zdravstvena organizacija WHO u povodu Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa koji se obilježava 28. srpnja.