20.11.2018. 08:05
Čarobnjaci i astromagovi
Nakon svega, evo je pred nama... Slika golemog svemirskog čarobnjaka zavaljenog u fotelju molekularnog oblaka dok se nevidljivim silama igra zvjezdanim lopticama.

20.11.2018. 14:09
Novi Studomat
Srce je implementiralo novu inačicu ISVU modula "Studomat". Studomat je daleko najkorišteniji dio ISVU-a i koristi ga više od 140.000 studenata, a na godišnjoj razini se zabilježi 7 milijuna prijava za rad.

20.11.2018. 18:41
Aplikacije za manje trošenje vremena na društvenim mrežama
Dragi ovisnici, evo aplikacija za dadiljanje

23.09.2018.
Želite i dalje snijeg i skijanje?!: Birajte eco friendly ski opremu!
Pripreme za zimske godišnje odmore, odlazak na jedno od poznatih svjetskih skijališta i uživanje u (nećete vjerovati koliko brzo) nadolazećim zimskim radostima, već su u punom jeku.

Projekt OzBILJNO je započeo još prošle školske godine i imao je za cilj:

motivirati učenike za boravak u prirodi
upoznati učenike s osnovnim i najčešćim ljekovitim biljem u njihovoj okolici te njegovim utjecajem na zdravlje
podučiti učenike samostalnom sušenju i pohranjivanju bilja, uporabi te osnovnim receptima
izradu herbarija, ukrasnih jastučića, knjižice s receptima (učiteljice nižih razreda)

Projekt je imao 3 faze do sada:

A /X. (listopad) Miriše kruh, dunja i smokva, opija mošt i sunce, radost jeseni

B/XII. (prosinac-Miruju zemlja i ruke, Božić daruje početak

C/II. (veljača)Vrijeme sjetve, rasta i ljubavi

I ostaje još jedna:

D/V. (svibanj)Od žitnog do Jadranskog mora raste kaloper, smilje,

kadulja i mažurana, maslačak i kopriva, čuvarkuća i lavanda, žetva briše znoj raskošnoj kolijevci zemlje.

U sklopu projekta učenici su posjetili park ljekovitog bilja Histria Aromatica pored Bala. Također nas je posjetio gospodin Emir Komić, vrsni poznavatelj ljekovitog i jestivog bilja, s kojim su učenici išli u mali šumski obilazak i naučili koje se biljke i kako mogu koristiti u prehrani. Učenici su tijekom cijele godine izlazili u prirodu i brali bilje za čajeve koje su potom sušili i spremali. Također su u skromni školski vrt posadili ljekovito bilje koje je izraslo u raskošne grmove.

Tijekom cijelog projekta učenici su se  izražavali likovno i riječju na temu bilja, plodova i darova zemlje. U tjednu prije Božića imali smo i čajanku na kojoj su učenici degustirali ljekovite čajeve od ubranog bilja te sudjelovali u priči Tete Zime kroz koju su pokazali koliko su do sada naučili. U svibnju će se u školi organizirati kviz „NajozBiljnije“ za učenike nižih razreda, a koji će osmisliti učenici viših razreda, na kojem će još jednom imati priliku pokazati koliko znaju o ljekovitom bilju svoga kraja. Učenici viših razreda su također osmislili malu knjižicu u kojoj su ukratko objasnili na hrvatskom i engleskom jeziku 8 biljaka koje često rastu uz nama blisku Parenzanu. Knjižica će biti dar škole svim šetačima-sudionicima utrke „Parenzana“ koja se održava u rujnu. Učenici 7.r. osmislit će i kratki film koji će zaključiti naš projekt.

OzBiljno

ZAVRŠEN DRUGI DIO PROJEKTA OZ-BILJNO

U četvrtak 17. prosinca u PŠ Vižinada završena je druga etapa projekta OZ- BILJNO i to čajankom nižih razreda. Učenike su posjetili Teta Zima  i snjegović Roko te je Teta Zima djeci ispričala priču o svojim šumskim prijateljima koji su bolovali od raznih bolesti i dolazili kod nje po pripravke ljekovitog bilja - čajeve. Zatim je Teta Zima ponudila četiri vrste  čaja djeci koja su trebala prepoznati glavni sastojak. Pogostili su se i ukusnim keksićima od kojih su neki bili i domaći. S nestrpljenjem očekujemo treću etapu,  nastavak projekta OZ-BILJNO .

Novinarska skupina PŠ Vižinada

Učenici nižih razreda sudjelovali su u različitim praktičnim ostvarenjima. Naučili su  kako biljem ekološki ukrasiti poklon  paketiće, ali  su naučili i kako sakupljati i sušiti ubranobilje, s naglaskom na pripremanje čaja. Uspoređivali su kupljene vrste čajeva s onima koji su sami pripremili. Svaki je od nižih razreda imao zadatak detaljno proučiti dogovoreno bilje – koprivu, melisu, glog, kamilicu, mentu, kadulju, sljez. Izradili su mirišljave zvjezdice punjene lavandom koje krase ulazni hol škole, složili su božićne aranžmane isključivo biljem te izrađivali božićne čestitke s biljnim motivima u tehnici dekupaža. Učiteljica u mirovini, gospođa Žarka Ferenac, priključila se projektu i  vodila radionicu dekupaža.Članovi folklorne skupine oslikali su platnene vrećice biljnim temama te izrađivali mirišljave lutkice od lavande koje će prodavati na Božićnom štandu škole.

Učenici viših razreda sakupljali su  i opisivali život ljekovitoga bilja, njegove pripravke, primjenu te pripremili prigodne prezentacije na određenu temu bilja koje su izlagali u nižim razredima.Učenici su literarnim radovima uz određene etape  osmislili tekstove okosnice projekta. Sedmi razred uključio se u sklopu nastave biologije izradom herbarija.

20.11.2018. 13:20
13. studenoga - Svjetski dan ljubaznosti
Na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, u Tokyju je 13. studenog 1998. godine održana konferencija o ljubaznosti i tom je prilikom donešena posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti.

19.11.2018. 09:55
19. studenog - Međunarodni dan prevencije zlostavljanja djece
Dana 19. studenog u svijetu se obilježava Međunarodni dan prevencije zlostavljanja djece koji nas podsjeća na ulogu svakoga od nas da djeci svakodnevno pružamo puno ljubavi, podrške, razumijevanja, znanja te jedno sigurno mjesto za odrastanje.

16.11.2018. 12:54
16. studenoga - Međunarodni dan tolerancije
Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

« Lipanj 2018 »