Projekt OzBILJNO je započeo još prošle školske godine i imao je za cilj:

motivirati učenike za boravak u prirodi
upoznati učenike s osnovnim i najčešćim ljekovitim biljem u njihovoj okolici te njegovim utjecajem na zdravlje
podučiti učenike samostalnom sušenju i pohranjivanju bilja, uporabi te osnovnim receptima
izradu herbarija, ukrasnih jastučića, knjižice s receptima (učiteljice nižih razreda)

Projekt je imao 3 faze do sada:

A /X. (listopad) Miriše kruh, dunja i smokva, opija mošt i sunce, radost jeseni

B/XII. (prosinac-Miruju zemlja i ruke, Božić daruje početak

C/II. (veljača)Vrijeme sjetve, rasta i ljubavi

I ostaje još jedna:

D/V. (svibanj)Od žitnog do Jadranskog mora raste kaloper, smilje,

kadulja i mažurana, maslačak i kopriva, čuvarkuća i lavanda, žetva briše znoj raskošnoj kolijevci zemlje.

U sklopu projekta učenici su posjetili park ljekovitog bilja Histria Aromatica pored Bala. Također nas je posjetio gospodin Emir Komić, vrsni poznavatelj ljekovitog i jestivog bilja, s kojim su učenici išli u mali šumski obilazak i naučili koje se biljke i kako mogu koristiti u prehrani. Učenici su tijekom cijele godine izlazili u prirodu i brali bilje za čajeve koje su potom sušili i spremali. Također su u skromni školski vrt posadili ljekovito bilje koje je izraslo u raskošne grmove.

Tijekom cijelog projekta učenici su se  izražavali likovno i riječju na temu bilja, plodova i darova zemlje. U tjednu prije Božića imali smo i čajanku na kojoj su učenici degustirali ljekovite čajeve od ubranog bilja te sudjelovali u priči Tete Zime kroz koju su pokazali koliko su do sada naučili. U svibnju će se u školi organizirati kviz „NajozBiljnije“ za učenike nižih razreda, a koji će osmisliti učenici viših razreda, na kojem će još jednom imati priliku pokazati koliko znaju o ljekovitom bilju svoga kraja. Učenici viših razreda su također osmislili malu knjižicu u kojoj su ukratko objasnili na hrvatskom i engleskom jeziku 8 biljaka koje često rastu uz nama blisku Parenzanu. Knjižica će biti dar škole svim šetačima-sudionicima utrke „Parenzana“ koja se održava u rujnu. Učenici 7.r. osmislit će i kratki film koji će zaključiti naš projekt.

OzBiljno

ZAVRŠEN DRUGI DIO PROJEKTA OZ-BILJNO

U četvrtak 17. prosinca u PŠ Vižinada završena je druga etapa projekta OZ- BILJNO i to čajankom nižih razreda. Učenike su posjetili Teta Zima  i snjegović Roko te je Teta Zima djeci ispričala priču o svojim šumskim prijateljima koji su bolovali od raznih bolesti i dolazili kod nje po pripravke ljekovitog bilja - čajeve. Zatim je Teta Zima ponudila četiri vrste  čaja djeci koja su trebala prepoznati glavni sastojak. Pogostili su se i ukusnim keksićima od kojih su neki bili i domaći. S nestrpljenjem očekujemo treću etapu,  nastavak projekta OZ-BILJNO .

Novinarska skupina PŠ Vižinada

Učenici nižih razreda sudjelovali su u različitim praktičnim ostvarenjima. Naučili su  kako biljem ekološki ukrasiti poklon  paketiće, ali  su naučili i kako sakupljati i sušiti ubranobilje, s naglaskom na pripremanje čaja. Uspoređivali su kupljene vrste čajeva s onima koji su sami pripremili. Svaki je od nižih razreda imao zadatak detaljno proučiti dogovoreno bilje – koprivu, melisu, glog, kamilicu, mentu, kadulju, sljez. Izradili su mirišljave zvjezdice punjene lavandom koje krase ulazni hol škole, složili su božićne aranžmane isključivo biljem te izrađivali božićne čestitke s biljnim motivima u tehnici dekupaža. Učiteljica u mirovini, gospođa Žarka Ferenac, priključila se projektu i  vodila radionicu dekupaža.Članovi folklorne skupine oslikali su platnene vrećice biljnim temama te izrađivali mirišljave lutkice od lavande koje će prodavati na Božićnom štandu škole.

Učenici viših razreda sakupljali su  i opisivali život ljekovitoga bilja, njegove pripravke, primjenu te pripremili prigodne prezentacije na određenu temu bilja koje su izlagali u nižim razredima.Učenici su literarnim radovima uz određene etape  osmislili tekstove okosnice projekta. Sedmi razred uključio se u sklopu nastave biologije izradom herbarija.