2018-06-11 15:23:05

I UČENICI PŠ VIŽINADA DALI SU SVOJ DOPRINOS „VERŠIMA“

Od kada se, danas već daleke 1994. godine, u Vižinadi  održavaju susreti čakavskih pjesnika Istre koje prati i tiskano izdanje prigodne zbirke pjesama, na vižinadskoj baroknoj Battistelinoj šterni, okuplja se sve više pjesnika. Ovogodišnjem je susretu na šterni nazočilo  40 pjesnika koji su brojnim ljubiteljima čakavskog pjesništva govorili svoje verše.

I gosti,  i pjesnici, i uzvanici,  bili su oduševljeni nastupom naših učenika četvrtog razreda koji su pod mentorstvom učiteljice Tine Pajdaš, manifestaciju obogatili  izvedbom tradicionalnog istarskog plesa balun u nešto suvremenijoj verziji inspiriranoj slavnim riječkim Putokazima, te učenici i ostalih odjela razredne nastave s nekoliko brojalica, recitacija  i plesnih točaka  koje je osmislila i pripremila učiteljica Ana Pahović.

Ravnateljica Gradske knjižnice Poreč, dr. Irides Zović, ove je godine na 25. susretu naglasila da je prvu zbirku „Verši“ uredio Drago Orlić,  da je proslov napisao književnik Tomislav Milohanić, recenzije Miroslav Sinčić i dr. sc. Goran Filipi, da ju je svojim crtežima obogatio Bojan Šumonja, a fotografijom Renzo Kosinožić. Sve umjetnici od formata, što je za malenu Vižinadu predstavljalo do tada nezamisliv doseg.

Izbornici pjesama koje se objavljuju u tiskanim zbirkama, redom su najeminentniji književnici, akademici, profesori, pjesnici, vrsni poznavatelji čakavske beside poput dr. Josipa Bratulića, Ljube Stipišića Croate, Tonka Maroevića, Milana Rakovca, Valnee  Delbianko i  mnogih drugih, a ove je to godine bila književnica Ljerka Car Matutinović.

Uz  plejadu navedenih vrsnih izbornika i pjesnika kojima su se pjesme našle u zbirkama i koji su ih govorili na našoj šrerni,  u ovoj su manifestaciji poezije, gotovo  uvijek  sudjelovali  i učenici naše Područne škole u  Vižinadi koji su svojim nastupima i programima obogaćivali i dopunjavali  svečanost. Bilo je tu recitacija, govorenja vlastitih stihova i čitanja prigodnih sastavaka, plesnih i glazbenih točaka, izložbi i drugih ostvaraja kojima su podsjećali da se u našoj školi dužna pažnja poklanja  njegovanju lijepe riječi, očuvanju tradicijskih  vrijednosti zavičaja… glazbe, plesa, povijesti, čakavskog duha i tradicije što ovi pjesnički susreti zapravo i jesu.

 


Osnovna škola Jože Šurana Višnjan