31.01.2021. 01:00
Posljednji, 15. rođendan Zvjezdarnice
Dragi naši prijatelji, došlo je vrijeme da se u ovom, posljednjem članku na Zvjezdarnici, nakon punih petnaest godina, oprostimo od vas.

25.02.2021. 12:27
Uspostavlja se 100 Gbit/s mrežna e-infrastruktura u sklopu projekta HR-ZOO
Danas su u Sveučilišnom računskom centru (Srcu) potpisana dva ugovora kojima započinje izgradnja mrežne komponente nove nacionalne e-infrastrukture Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)

ZEC
31.07.2020. 16:32
Znanstveno šumski ljetni kamp 2020. – Explora Cuvete

20.03.2020. 16:57
COVID-19 - Organizacija rada u uvjetima pandemije
Suočeni sa pandemijom virusa COVID-19, u cilju da preventivno djelujemo protiv širenja i zato što nam je sigurnost naših djelatnika, suradnika, polaznika, gostiju i svih njihovih obitelji iznimno važna, sukladno preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i odlukama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske,  Znanstveno edukacijski centar Višnjan i Astronomsko društvo Višnjan u sklopu kojega je […]

Božićni običaji našeg zavičaja

Projekt „Božićni običaji našeg zavičaja“ završen je u predviđenom razdoblju od tri mjeseca (studeni, prosinac, siječanj). U projektu su sudjelovali učenici razredne nastave od 1. do 4. razreda PŠ Kaštelir. Projekt je trajao tri mjeseca (s određenim odstupanjima), a sastojao se od šest glavnih tema rada (Svi sveti, Sveti Nikola, Sveta Lucija, Božić, Nova godina i Sveta tri kralja ili mudraca).

Aktivnosti projekta u ishodima odgojno-obrazovnih područja bila su da učenici za vrijeme trajanja projekta uspoređuju mjesni govor i hrvatski standardni jezik, slušaju i čitaju medijski tekst oblikovan u skladu s početnim opismenjavanjem i izdvajanjem važnih podataka. Učenici su učili o organiziranosti vremena i prikaza vremenskog slijeda događaja. Usmjeravalo ih se da opisuju i predstavljaju rezultate i da se koriste različitim izvorima informacija kao i da uspoređuju ulogu i utjecaj pojedinca i zajednice na razvoj identiteta, te razmišljaju o očuvanju baštine.

Tako su iz navedenog nastali likovni radovi Krizantema 1. razreda PŠ Kaštelir i likovni radovi Sveta tri kralja ili mudraca 3. razreda PŠ Kaštelir. U pisanju sastavaka i izvješća na temu Što su to naši stari radili za Sve svete ili „1.Božić“, Koja je razlika između blagdana svetog Nikole nekoć i danas, Kako su se i jesu li se djeca darivala za Svetu Luciju u našem kraju, Kako se Božić slavio u doba naših baka i djedova, te odrađivanju istraživačkih pitanja sudjelovali su ljudi s velikim životnim iskustvom (bake, djedovi, roditelji, susjedi, rodbina…), ali i natpisi u časopisima vezanim za ovaj period godine, TV emisijama, Internet koje su provodili i istraživali sami učenici.

Također, učenici su nekoliko puta nastupili sa prigodnim lutkarskim i dramskim igrokazima pripremljenim za javnost. Tako su učenici 1. razreda sudjelovali na otvorenju kuće Djeda Mraza u Kašteliru sa prigodnom recitacijom „Sveti Nikola“. Učenici 2. razreda PŠ Kaštelir upriličili su lutkarskim igrokazom i obilježili Dan Svetog Nikole 6.12.2019. pod nazivom „Uspavani Sv.Nikola“. Dok su učenici 3. razreda PŠ Kaštelir pripremili za Božić i Novu godinu dramskim igrokazom „Snovi se ponekad i ostvare“. Uz navedeno učenici su sudjelovali na božićnoj priredbi u sklopu projekta „Božićni običaji našeg zavičaja“ i to 1. razred sa recitacijom nepoznatog autora „Snjegović bez kaputa“, 2. razred sa recitacijom „Što će mi donijeti Djed Mraz?“, 3. razred sa pjesmom Arsena Dedića „Sretna nova godina!“ i svi učenici od 1. do 4. razreda sa završnom zajedničkom pjesmom „Dobre želje!“

Pored toga učenici su ostvarili nekoliko odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema. Sudjelovali su u zajedničkom radu u razredu i razvijali radne navike. Uz učiteljevu pomoć odabrali su potrebne informacije među pronađenima i komunicirali u sigurnom digitalnom okruženju.

Učenici su pri ostvarenju ovog projekta tražili nove informacije iz različitih izvora i uspješno ih primjenjivali u izvršavanju svojih istraživačkih zadataka. Pri tome su ostvarili dobru komunikaciju s drugima, te uspješno surađivali u različitim situacijama.

Projekt je završen uz izradu plakata i kronološkog prikaza događaja u PŠ Kaštelir.

Voditelj: Ivana Medica Ružić

objavio: Nataša Velenik Ivana Medica Ružić   datum: 6. 3. 2020.

« Ožujak 2021 »