Terenska nastava učenika osmih razreda - Dalmacija

I ove godine generacija osmaša 2019./2020. otišla je na terensku nastavu u Dalmaciju, uz vodstvo učitelja Valtera Baldaša, učiteljice Branke Keler i učiteljice Tanje Miletić. Putovanje su započeli 18. rujna. Odmah prvog dana posjetili su Solanu Nin, gdje su se imali priliku upoznati s procesima izrade morske soli te su kušali raznorazne proizvode koje sadrže jadransku sol.

Nakon Nina, uputili su se u Zadar gdje ih je dočekao stručni vodič koji ih je poveo u pješački razgled grada. Vidjeli su ostatke gradskih zidina, prošetali Kalelargom i Forumom, posjetili su crkvu sv. Donata, crkvu sv. Stošije, te novije atrakcije poput morskih orgulja i Pozdrav Suncu. Kao šećer na kraju, posjetili su Muzej Iluzija u kojem su nastale bizarne fotografije naših učenika. Zabave i smijeha nije nedostajalo.

Sljedećeg jutra, 19.09., uputili su se u Trogir, gdje ih je također dočekao stručni vodič i poveo u pješački razgled grada. Prošetali su starogradskom jezgrom Trogira koja je pod UNESCO-vom zaštitom, vidjeli su katedralu sv. Lovre s Radovanovim portalom. Nakon Trogira uputili su se u Split. Uz stručno vodstvo, posjetili su Dioklecijanovu palaču, katedralu sv. Dujma, te prošetali splitskom rivom. Nakon toga, trenutak koji su svi čekali - Poljud! Slušali su priče o najvećim poduhvatima Hajdukovaca, spustili se do travnjaka i održali svoju press konferenciju…naravno, fotografija nije nedostajalo 😊 Nakon Splita, zaputili su se u Šibenik gdje su također imali pješački razgled grada, i najznačajnijih tvrđava te posjet katedrali sv.Jakova, koja je također na popisu UNESCO-a.

Posljednji dan terenske nastave učenici su proveli u prirodi. Ujutro su otišli u posjet Sokolarskom centru, smještenom u gustoj borovoj šumi nedaleko Šibenika, upoznali su ptice grabljivice i njihov način života, hranili sokole i sudjelovali u edukativnom programu. Nakon Sokolarskog centra uputili su se u NP Krka, gdje su također imali pješački razgled sa stručnim vodstvom. Po završetku razgleda, uputili su se prema Istri i svojim domovima.

Slika govori više od tisuću riječi. Možda jesu mali, ali bili su puna tri dana dio nečeg puno većeg: bili su zajednica, obitelj, prijatelji; učili su, pomagali, pjevali, veselili se, žalili se da ih bole noge, zabavljali se…

Sretno Osmaši u novoj školskoj godini!

Učiteljica Tanja Miletić

objavio: Nataša Velenik Tanja Miletić   datum: 29. 9. 2019.