OZBILJNO U SRCU ZAVIČAJA

Na prezentaciji  programa projekata zavičajne nastave "Škola u srcu zavičaja" u Pazinu uspješno predstavljen i projekt OŠ Jože Šurana Višnjan OzBiljno.

Implementaciji zavičajnih sadržaja u školske kurikulume koju podupiru Uredi državne uprave u Istarskoj županiji,  odazvale su se 24 osnovne škole koje su na raznovrstan, bogat i specifičan način za svoja podneblja, svoje kurikulume obogatile sadržajima vezanim  za dramski, plesni, literarni, scenski, znanstveno istraživački , skladateljski, kostimografski, izdavački i ini izričaj.

Posebna radna skupina na razini Županije je tijekom gotovo godinu i pol dana radila na pripremi ovog osebujnog projekta, pratila i koordinirala proces načina implementacije zavičajnih sadržaja u kurikulume u nastojanju da se kulturna, povijesna, geografska, znanstvena... i druga blaga Istre približe što većem broju mladih, ovoga puta učenicima osnovnih škola. Projekti svih škola skromno su, u okviru raspoloživih sredstava  financirani, ali i to je bilo dovoljno da se uz ogroman trud, entuzijazam, angažiranost učitelja i učenika, a često i roditelja, ostvare iznadprosječni rezultati.

A što su to škole radile tijekom provođenja svojih zavičajnih projekata,  pokazano je u petak, 6. svibnja 2016. godine na smotri u pazinskom Spomen domu u kojem su ih sve  24 škole prezentirale. Smotra je održana pod motom ŠKOLE U SRCU ZAVIČAJA uz izložbu i prigodan kulturno-umjetnički program kojem je domaćin bila pazinska OŠ Vladimira Nazora. Svečanosti  je  nazočio  istarski župan Valter Flego  koji se u svom pozdravnom govoru vrlo pohvalno izrazio o prezentiranim projektima, a osobno je svim sudionicima u projektu uručio zahvalnice  dok je pročelnik za kulturu IŽ  Vladimir Torbica istaknuo dobre rezultate  i  veliki rad i entuzijazam svih stvaralaca projekata i najavio da će se s njime i nastaviti ne samo u osnovnim, nego i u srednjim školama. Projekt su pozdravile i pohvalile dogradonačelnica grada Pazina Mirjana Galant i  ravnateljica škole domaćina Zdenka Turkalj Čohilj.

Na ovoj smotri uspješno je predstavljen i projekt naše škole, OZ-biljno, a učiteljice Loredana Koraca i Ana Pahović s učenicima Mariom Baldini, Nevom Blažević, Gabrielom Cvitkom, Leonom Geržinićem  i Emili Šimonović,  postavili su i osmislili izložbeni prostor koji je zaokupio posebnu pažnju svih koji su ga posjetili.

Podsjetimo se, u projektu,  učiteljica Loredana Koraca s  drugim  učiteljima  i učenicima  škole,  istražuje autohtone  biljne vrste našeg poluotoka s posebnim naglaskom na ljekovito bilje, loze i povrće i ciljem da ih se upozna i primijeni u svakodnevnoj uporabi. I u Pazinu su posjetitelji imali prigodu kušati  čaj od melise i gloga, pogledati knjižicu LJEKOVITO BILJE PARENZANE tiskanu za ovu prigodu, pročitati i pogledati niz izloženih  literarnih i likovnih radova  ostvarenih na temu biljnoga svijeta Istre i ljubavi prema mirisima i bogatstvu  zavičaja. Posjetitelji su se zainteresirali i za dječjim rukama oslikane platnene eko torbice s motivima pojedinih biljaka koje rastu uz slavnu Parenzanu.

Slavko Ledić

objavio: Jelena Berneš Gračić   datum: 9. 5. 2016.

GALERIA TIA-2026