Projekcija dokumentarnog filma Djeca tranzicije

Sedmi i osmi razredi MŠ Višnjan i PŠ Kaštelir danas su pogledali projekciju filma Djeca tranzicije, u sklopu Poreč Doxa - međunarodnog festivala dokumentarnog filma.

Mlađi zagrebački dokumentarist Matija Vukšić redatelj je ovog potresnog filma jezive dijagnoze, koji bi trebao ući u svaki razred, u svaku školsku zbornicu i u svaki dom, da ljudi kojima to još nije jasno shvate dokle smo došli. Društvene mreže, cyberbullying, siromaštvo, dobitnici i luzeri neki su od pojmova koji se protežu kroz film i potiču gledatelje na duboko promišljanje.

Osvrti učenika na pogledani film.

Film prati odrastanje Davida, Natalije, Lane i Marte. Nakon izvrsnog nastupa pred skautima nogometnog kluba Barcelona, osmogodišnji David, kojeg su mediji prozvali Messijem iz Slavonskog Broda, nestrpljivo očekuje pozivnicu za La Masiju. Oko tog nepostojećeg komada papira izgrađeni su snovi o budućnosti Davida, ali i cijele njegove peteročlane obitelji. Jedanaestogodišnja Natalija dolazi iz skromnog okruženja, nema smartphone i druge pomodne stvari, pa je kolege u razredu zlostavljaju i primorana je promijeniti školu. Šestogodišnja Lana provodi dane presvlačeći se, šminkajući, plešući i igrajući igrice na mobitelu. Petnaestogodišnjoj Marti tinejdžersko doba ispunjeno vršnjačkim nasiljem u školi i na društvenim mrežama postalo je neizdrživo… Kako izgledaju sretno djetinjstvo i zdravo odrastanje i jesu li mogući u društvu koje još nije zakoračilo u vlastitu zrelost?

objavio: Nataša Velenik   datum: 4. 11. 2015.