Postojnska jama, Predjamski grad, Lipica - terenska nastava

U petak 22. svibnja 2015. realizirana je još jedna terenska nastave OŠ VIŠNJAN. U izvođenju ove nastave sudjelovali su učenici šestog razreda MŠ Višnjan, PŠ Kaštelir i PŠ Vižinada s učiteljima Toni Drandić, Dušanka Tomić Luk i Alena Jovanović Oštir.

POSTOJNSKA JAMA najveća je znamenitost Republike Slovenije i ujedno jedan od najvećih krških prirodnih spomenika svijeta.

''OVDJE JE NOVI SVIJET, OVDJE JE RAJ'': tako je uzviknuo špiljski vodič Luka Čeč, kada je 1818. godineotkrio najljepše dijelove Postojnske jame.

22. km. rovova, galerija, veličanstvenih dvoranai nestašnih kamenitih skulptura, poznati kipar Henry Moore, opisao je kao najveću i najizvrsniju galeriju. Najveći stalagmitpriroda je ovdje izgradila od 1400 kubičnih metara sige, velika koncertna dvorana visoka je 40 metara i može ugostiti čak 10000 posjetitelja. Ovdje u Jami pronađena je prva na svijetu 1831. godine čovječja ribica (proteus anguinus) zajedno s čak 100 vrsta špiljskih životinja, koje se nalaze u VIVARIJU u prirodnom rovu jame samo 50 metara od ulaska u Jamu. Između ostalog nalazi se i izložba leptira svijeta s više od 7000 primjeraka.

Nakon nezaboravnog obilaska Jame učenici posjećuju MODRIJANOV MLIN, etnološki biser u čijoj unutrašnjosti su izložena pomagala koja je mlinar upotrebljavao pri radu.

Samo 9 km od Postojnske jame nalazi se jedan od najslikovitijih građevina na svijetu PREDJAMSKI GRAD. Jedini očuvani špiljski dvorac u Europi od 1202. godine.Slikovit, veličanstven, izazovan, tajnovit i neosvojiv dvorac izgrađen je u okomitoj stijeni visokoj 123 metra gdje kraljuje već više od 700 godina. Njegovu romantičnom izgledu doprinosi i idilična rječica Lokva koja duboko ispod dvorca ponire u podzemlje.

Najslavniji stanovnik dvorca svakako je bio vitez Erazmo Predjamski koji se u 15. stoljeću odupro carskoj samovolji. O njemu danas kruže mnogobrojne legende. Neki ga veličaju kao strasnog, lijepog, plemenitog viteza, a drugi prikazuju kao razbojnika i pljačkaša koji je smrt na kraju dočekao u zahodu.

Vožnjom prema Višnjanu posjetili smo Lipice – ergelu konja. Lipica je naselje u slovenskoj Općini Škofiji poznatoj po uzgoju konja lipicanera. Zbog jake kiše nije se moglo vidjeti konje niti provesti slobodno vrijeme u parku za djecu. Povratak je bio u ranim večernjim satima.

objavio: Toni Drandić   datum: 25. 5. 2015.

GALERIA TIA-2026