Smotra izvannastavnih skupina

Naša je škola mjesto u kojem se želja za znanjem i novim spoznajama isprepliće s otkrivanjem novih vrijednosti, vještina, ljepote i umjetnosti. Mjesto je u kojem djeca upoznaju svijet i pripremaju se za nj na brojne načine. Na učiteljima je izazov da to učenje pretvore u poticajan i kreativan proces koji će probuditi dječju maštu te njihovu želju za stvaranjem i otkrivanjem. Uz nastavu, svakodnevni rad i praćenje, učeničko znanje i spoznaje dodatno obogaćujemo izvannastavnim aktivnostima: dodatnom i terenskom nastavom, školskom zadrugom, zbornim pjevanjem, folklorom, mladim tehničarima, likovnim i literarnim skupinama. Upravo su te izvannastavne skupine, koje neumorno rade tijekom cijele školske godine, ovih posljednjih tjedana otvorile, u prostorima naših škola, vrata svojih radionica i odlučile predstaviti dio svoga rada i vještina na brojnim poljima Smotrom izvannastavnih aktivnosti pod nazivom:

Cvite!

Ča od tebe još lipše miriše?

- Dite!

(Tonči Petrasov Marović)

Tom su prigodom pozvani svi roditelji, djeca i učitelji da razgledaju radove učenika te da i sami sudjeluju u brojnim radionicama kako bi zajedno proveli nekoliko ugodnih sati u druženju i stvaranju.

Obradovali smo se velikom odazivu, a naše su tri škole oživjele posebnim sjajem i šarenilom dječjih radova i ljudi koji su sa zanimanjem razgledavali izložene  uratke nastale na satima izvannastavnog druženja pod budnim okom učitelja. Predstavljen je niz zanimljivih radova poput onih astronomske grupe (Valter Baldaš) čiji su članovi rado tumačili i prezentirali svoja djela pa su tako prisutni mogli promatrati repliku sunčeva sustava i teleskopa, kao i radovi školske zadruge među kojima simpatične vrećice s lavandom, male vjetrenjače tehničke grupe, školski list novinarske grupe, krpene lutke, slikovnice i mnogi drugi. Uz zanimljive projekte s područja povijesti i geografije, izložen je i zamjetan broj likovnih i literarnih radova nadahnutih temama djetinjstva, obitelji, zavičaja...

Roditelji su s entuzijazmom sudjelovali i u brojnim radionicama smještenim u raznim prostorima škola. Radionica eco-arta (Dajana Ban Torcello i Irena Rinaldis) iznenadila je prisutne ukazujući na to kako se od najjednostavnijih materijala, kao što su čepovi u boji, mogu izraditi prave umjetničke kreacije.

Vrlo kreativne i curama posebno drage bile su radionice na kojima su od komada rezanog drva i perlica mogle izraditi nakit (Marina Pacenti), a naučili smo da je to moguće učiniti i šarenom pamučnom trakom. Zanimljiv zadatak za mame koje su sa svojim djevojčicama, i ponekim dječakom, predano slagale originalne i posve osobne komade nakita. Oni koji ne nose nakit, mogli su osmisliti i sašiti svoju torbicu za mobitel (Anita Jakac).

Djeca su posebno uživala u izradi zabavnih "čupavaca" od vune (Barbara Gavranić). Oko njihove su namjene mišljenja bila podijeljena, ali je većina ipak zaključila da su najpodobniji kao privjesci za ključeve. Naučili smo i kako od ostataka raznih materijala izraditi krpene lutke (Ana Pahović).

Na radionici kemije (Dušanka Tomić Luk) pratili smo i učili kako nastaju mirisne svjećice ili kako izraditi šarene oblike i figurice od  mekane paste koju dobivamo miješanjem nekoliko jednostavnih sastojaka. Dobivenoj su pasti prisutni dodavali boju i prstima ju oblikovali po želji u cvijeće, životinje, zvijezde... Taj je zadatak bio zanimljiv i najmlađim posjetiteljima koji su rado svojim ručicama mijesili smjesu i ulijevali boju svugdje, pa i tamo gdje je trebalo.

Glazbena radionica  (Tine Pajdaš) okupila je ljubitelje klapskog pjevanja te su roditelji, djeca i učitelji zapjevali poznate domaće melodije. Ljubitelji likovnoga izričaja oslikavali su platnene torbe koje su tako dobivale osobni pečat (Ivana Boroš Ponjavić), a mogli su oslikati i djelić slike na velikom platnu oko kojeg se okupila grupa mladih "slikara" i njihovih učiteljica te su, uz dobru suradnju i puno zabave, napravili odličan posao.

Djeca su se rado okušala u svakom od tih područja te, u društvu svojih roditelja i učitelja,  uživala u opuštenom, ohrabrujućem i nadasve zabavnom okruženju. Vjerujemo da su u ovom druženju prepoznali i priliku da upoznaju i otkriju neke svoje vještine, nove prostore za razvoj i mogućnost da izraze sebe i svoju kreativnost na nove, još neistražene načine. Nadamo se da smo ovom prigodom priuštili trenutke kojih će se djeca, kao i njihovi roditelji, rado prisjećati te da su  u sudjelovanju uživali koliko i mi u organizaciji ove smotre. Želja nam je također da, ovakvim susretima kao i svakodnevnim radom i brigom, postanemo dijelom radosti i ljepote odrastanja naše djece jer uistinu "Ča od cvita lipše miriše? Dite."

objavio: Nataša Plačko   datum: 16. 3. 2015.