Kadetsko državno prvenstvo u šahu

Od 21. do 27. lipnja 2014. godine u Kaštel Štafiliću održano je kadetsko državno prvenstvo u šahu na kojem je sudjelovala i naša vrsna šahistica - Kaori Mainenti.

Kaori je osvojila 12. mjesto na državnom prvenstvu kadetkinja u šahu u Kaštel Štafiliću. Točnije, sa 4,5 bodova iz 9 partija dijelila je 8. mjesto, ali zbog slabijih dodatnih kriterija po tzv. švicarskom sistemu po kojem je igrano prvenstvo, na kraju je plasirana u sredini turnirske ljestvice, iako je po prijavljenom rejtingu bila na samom kraju liste kadetkinja. Treba spomenuti da šahovski rejting, poput teniskog, egzaktno pokazuje nečiju igračku snagu i vrlo je teško pobijediti bolje rejtingiranog igrača. U Kaštel Štafiliću Kaori je to uspjelo, pobijedila je ili remizirala sa  boljim igračicama od sebe. Šteta za kiks iz 7. kola kada je izgubila od igračice slične snage Ane Marie Ivanov iz Pule, jer je središnji i završni dio prvenstva odigrala jako dobro i u Kaštel Štafiliću na pravi način predstavljala OŠ Višnjan.

Odmah nakon završetka prvenstva odigrala je egzibicijski meč s ravnateljem škole. U partiji koju je kao bijela otvorila kraljevim pješakom, s dosta lakoće došla je nadomak pobjede, ali i neoprezno u završnici dopustila ravnatelju, inače solidnom šahisti i profesoru matematike, da se originalnim manevrom kraljem uspije izvući.

Ukoliko Kaori nastavi s igranjem šaha, s obzirom na njenu trenutnu snagu, u perspektivi je čeka ulazak na međunarodnu listu svjetske šahovske organizacije što uvijek daje poseban motiv svakom šahistu da poput tenisača prati svoje napredovanje među mnoštvom igrača sa svih strana svijeta.

Osim Kaori, svakako ovdje treba spomenuti i njenog brata Kevina koji je već odigrao svoje prve seniorske turnire i koji za razliku od svoje „življe“ sestre imponira svojom izrazitom mirnoćom i staloženošću za vrijeme igre, što je rijetkost i među seniorima, a pogotovo među igračima njegovog uzrasta. Tu je i Luka Kukurin koji, izgleda, pokazuje ozbiljne ambicije za uspjeh i u seniorskoj konkurenciji. Doduše, na tom putu ih čekaju i brojna iskušenja, jer danas u eri modernog, kompjuterskog šaha on zna biti i malo „okrutna“ igra koja više uzima nego daje.

Još je važno reći da i Kevin i Luka sada u svojoj „zrelijoj“ fazi podjednako privlače pozornost na samo igrama, nego i načinom komunikacije i svojim ponašanjem koje može biti primjer svim mladima koji se žele okušati u svijetu šaha. Za očekivati je da će njihovim stopama krenuti i Kaori Mainenti.

OŠ Jože Šurana Višnjan zaista može biti ponosna na ovo troje njenih, sada već bivših učenika.

objavio: Nataša Velenik Denis Rafaelić   datum: 9. 7. 2014.